MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy sezonowej w Polsce i Unii Europejskiej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Praca sezonowa stanowi świetną okazję do zdobycia dodatkowego zarobku. Ze względu na lepsze płace, wiele osób decyduje się na jej podjęcie za granicą.

 Zobacz, o czym pamiętać, szukając pracy sezonowej w innym kraju
Praca sezonowa stanowi świetną okazję do zdobycia dodatkowego zarobku. Ze względu na lepsze płace, wiele osób decyduje się na jej podjęcie za granicą. Zobacz, o czym pamiętać, szukając pracy sezonowej w innym kraju Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Praca sezonowa w tym roku ma nieco inny charakter niż dotychczas. Pandemia z pewnością wpłynęła na to, jak będzie ona wyglądać. Nie oznacza to jednak, że ciężko będzie znaleźć oferty pracy sezonowej. Wręcz przeciwnie – pracownicy mogą chcieć zrekompensować sobie straty poniesione podczas lockdownu i nadgonić z produkcją czy sprzedażą. Przypominamy, co warto wiedzieć o pracy sezonowej.

Z racji tego, że Polska należy do Unii Europejskiej, Polacy mogą podjąć pracę sezonową za granicą w jednym z państw członkowskich bez konieczności ubiegania się o wizę. Wiele cennych informacji na temat pracy sezonowej w UE znajduje się na EURES, Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej, prowadzonym przez Komisję Europejską. Pełny dostęp do serwisu będzie możliwy wyłącznie po dokonaniu rejestracji. Na użytkowników czekają 3 mln ofert pracy. Większość informacji jest dostępna w języku polskim.

Przed wyjazdem warto umówić się na poradę z lokalnym doradcą EURES. Obecnie dostępnych jest ponad 900 takich doradców. Można porozmawiać z nimi na czacie, zadzwonić pod bezpłatny numer 00800 4080 4080 (dostępny tylko z telefonów stacjonarnych) lub skorzystać z płatnej infolinii w Luksemburgu, działającej pod numerem pod numer: +352 42 44 87. Wygodnym rozwiązaniem będzie również umówienie się z: asystentem EURES w wojewódzkim urzędzie pracy, wojewódzkiej komendzie Ochotniczych Hufców Pracy lub centrum edukacji i pracy młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy bądź rozmowa z doradcą klienta (pośrednikiem pracy) w powiatowym urzędzie pracy.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy sezonowej za granicą należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Najważniejsze informacje na temat warunków życia w państwach członkowskich UE można znaleźć na stronie EURES w zakładce Życie i praca. Są one zaprezentowane w przystępny sposób, z podziałem na poszczególne kraje.

Możliwości zatrudnienia można także szukać na własną rękę, w serwisach informacyjnych i z ogłoszeniami zamieszczonymi przez pracodawców. Przykładowe strony skierowane do pracowników sezonowych to:
seasonworkers.com (strona dla osób poszukujących pracy sezonowej)
summerjobs.com (praca na wakacje na całym świecie)
seasonalwork.nl (strona z ofertami pracy w Holandii)

W przypadku korzystania z usług agencji zatrudnienia trzeba sprawdzić, czy firma posiada certyfikat. Wykaz agencji zatrudnienia z certyfikatem uprawniającym do świadczenia usług pośrednictwa pracy znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Dodatkowe informacje na temat bezpiecznego wyjazdu za granicę można znaleźć na stronie eures.praca.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy sezonowej w Polsce i Unii Europejskiej - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto