Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia magister inżynier? Porównaj zarobki w różnych branżach

OPRAC.: AB
Czy opłaca się zdobyć tytuł inżyniera? Na jakie zarobki mogą liczyć inżynierowie z tytułem magistra? 

 Przedstawiamy dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak&Sedlak.
Czy opłaca się zdobyć tytuł inżyniera? Na jakie zarobki mogą liczyć inżynierowie z tytułem magistra? Przedstawiamy dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak&Sedlak. Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Zarobki inżynierów z tytułem magistra są dość wysokie. W 2020 r. ich mediana znajdowała się o 30 proc. powyżej średniej krajowej. Zestawiliśmy płace inżynierów działających w różnych obszarach.

Inżynierowie z tytułem magistra mogą cieszyć się zarobkami powyżej średniej krajowej mediany. Najlepiej zarabiają osoby pracujące w branży IT: architekci systemów IT, programiści Java czy programiści .NET, ale na niskie płace nie powinny także narzekać osoby posiadające umiejętności techniczne, z obszaru negocjacji czy biznesu - wynika z analizy firmy Bergman Engineering. W perspektywie najbliższych lat prawdopodobnie będą rosły wynagrodzenia projektantów nowych systemów i architektury.

Zarobki inżynierów z tytułem magistra najlepiej obrazuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń za 2020 rok firmy Sedlak&Sedlak, uwzględniające dochody 16 904 absolwentów studiów inżynierskich. Połowa magistrów inżynierów z tej grupy miała wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 4839 zł do 10 000 zł brutto, natomiast 10 proc. absolwentów zarabiało powyżej 15 000 zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków inżynierów z tytułem magistra uplasowała się na poziomie 6725 zł brutto. Dla porównania, krajowa mediana płac całkowitych wynosiła 5100 zł brutto, tj. o 1625 zł brutto mniej.

Warto przeczytać również:

W 2020 r. zarobki inżynierów znajdowały się blisko o 30 proc. powyżej mediany krajowej, jak podkreśla Tomasz Szpikowski, CEO Bergman Engineering. Ekspert prognozuje, że zarobki inżynierów w dalszym ciągu będą rosły. Już teraz co czwarta osoba na stanowisku projektanta - architekta systemów IT zarabia 20 000 zł lub więcej, a mediana zarobków osób z taką specjalizacją osiągnęła pułap 15 200 zł.

Pod względem działów gospodarki, dobrze zapowiadają się dla inżynierów: bankowość (mediana zarobków wynosząca 10 tys. zł), telekomunikacja (8245 zł) i technologie informatyczne (9100 zł). Jak dodaje ekspert, w trakcie pandemii wzrosło także znaczenie branży medycznej, farmaceutycznej, FMCG, e-commerce, usług kurierskich i programistycznych oraz analityki biznesowej.

Warto przeczytać również:

Tomasz Szpikowski podkreśla, że występuje duże zapotrzebowanie na technologów i inżynierów B+R z obszaru chemii i farmakologii, inżynierów zajmujących się automatyzacją produkcji oraz specjalistów ds. nowych inwestycji. Mogą oni szukać zatrudnienia na polu związanym z higieną, bezpieczeństwem sanitarnym, jak również produkcją sprzętu laboratoryjnego i medycznego. Listę dobrze rokujących dla inżynierów specjalizacji zamykają branże FMCG i opakowań, gdzie można dużo zarabiać na produktach szybko zbywalnych (Fast-Moving Consumer Goods), np. na kosmetykach i artykułach spożywczych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia magister inżynier? Porównaj zarobki w różnych branżach - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto