MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze formy wsparcia dla osób szukających pracy i zwolnionych pracowników

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Na jakie formy wsparcia może liczyć zwalniany pracownik? Jak pomóc mu w szukaniu pracy? 

 Przedstawiamy listę rzeczy, których najbardziej potrzebują osoby szukające pracy.
Na jakie formy wsparcia może liczyć zwalniany pracownik? Jak pomóc mu w szukaniu pracy? Przedstawiamy listę rzeczy, których najbardziej potrzebują osoby szukające pracy. Anastasiia Chepinska/ Unsplash.com
Co piąty pracownik zmienił pracę przez koronawirusa, często w konsekwencji zwolnienia z pracy. Co zrobić, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i uzyskać pomoc w znalezieniu pracy? Podpowiadamy, od czego zacząć.

Firma, która podjęła decyzję o zwolnieniu pracownika, musi liczyć się z ryzykiem pogorszenia swojego wizerunku. Osoby zostające bez pracy nie z własnej winy często opisują swoje przypadki w internecie, szukają pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy, a nawet w sądzie pracy. Tymczasem bardzo niewiele potrzeba, aby ułatwić pracownikowi odejście i znalezienie zatrudnienia. Dlatego odpowiedzialni społecznie pracodawcy podejmują kroki, które mogą ułatwić zwalnianej osobie znalezienie nowej pracy.

Jak pomóc zwolnionemu pracownikowi?

Dobrą praktyką jest polecenie pracownika w zaprzyjaźnionej firmie, wystawienie mu pozytywnych referencji czy rekomendacji na LinkedIn. 41. Badanie Monitor Rynku Pracy firmy Randstad wykazało, że aż 40% pracujących osób chciałoby otrzymać wsparcie w szukaniu nowej pracy, 31% doceniłoby wystawienie referencji, a 21% byłoby wdzięcznych za pomoc w przebranżowieniu. Nadal jednak pracownicy deklarują, że najbardziej potrzebują pomocy materialnej. Aż 58% osób zatrudnionych na pierwszym miejscu stawia odprawę pieniężną.

Zwolnienie pracownika to ciężka decyzja. Większość pracodawców nie lubi jej podejmować. Po pierwsze, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, można postawić go w bardzo trudnej sytuacji. Zwalniania osoba niejednokrotnie zostaje bez środków na utrzymanie rodziny, opłacenie czesnego za studia czy czynszu za mieszkanie. Po drugie, firmie opłaca się inwestować w zatrudnioną już osobę, ponieważ koszty rekrutacji i szkolenia pracownika są wysokie.

Pracodawcy wypowiadający umowę o pracę często zapominają też o kosztach psychicznych, jakie ponosi zwalniana osoba. Decyzja pracodawcy może obniżyć jej poczucie własnej wartości, a nawet przyczynić się do stanu depresyjnego. Badania prowadzone na temat wpływu epidemii koronawirusa i lockdownu na nasze zdrowie psychiczne dowodzą, że po wprowadzeniu pracy zdalnej i izolacji domowej wiele osób miało gorsze samopoczucie oraz problemy z kompulsywnym jedzeniem. Z uwagi na niepewną sytuację na rynku pracy te symptomy mogą się nasilać.

Co z pracownikami bez umowy o pracę?

W najgorszej sytuacji znajdują się osoby z umowami cywilnoprawnymi. Często są one zdane na łaskę i niełaskę swoich pracodawców. Gdy pracy jest mniej, mogą zostać poproszone, żeby zostać w domu lub pracować krócej. Nie mają zapewnionej ochrony w Kodeksie pracy, nie przysługuje im także prawo do urlopu, ani odprawy.

- Pomoc rządowa od początku jest źle adresowana. Wydano ponad 140 mld zł, przy czym wsparcie otrzymało część firm, które wcale nie potrzebowały pomocy. Zarazem pozostawiono bez pomocy tysiące pracowników, którzy mieli co miesiąc odnawiane umowy cywilnoprawne – mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. – W wielu firmach dopuszczono do radykalnego pogorszenia warunków pracy, czego świetnym przykładem jest PLL LOT. Rząd nie podjął też żadnych wysiłków na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i nakreślenia ambitnego planu inwestycji publicznych, które pozwoliłyby lepiej przygotować państwo i społeczeństwa na walkę z epidemią – dodaje ekspert.

Według Joanny Torbé, adwokatki w Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspertki ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Business Centre Club, obejmowanie poszczególnych powiatów czerwoną strefą może pogorszyć sytuację na rynku pracy. Już teraz wielu przedsiębiorców prowadzi biznes w atmosferze dużej niepewności. Kolejne ograniczenia w powiatach grożą cięciami w etatach.

- Dla pracodawców i pracowników wprowadzanie określonych stref czy restrykcji jest pogłębianiem istniejącej niepewności do możliwości dalszego funkcjonowania. Istotnym czynnikiem jest, aby wprowadzając oznaczenie powiatu jako czerwonego, rząd konsultował tę decyzję z samorządem oraz przedstawicielami biznesu. Inna jest bowiem sytuacja, gdy nagły wzrost zakażeń ma swoje źródło w zamkniętym ośrodku, a inna, gdy źródeł jest wiele i nie są one łatwe do identyfikacji – uważa ekspertka BBC.

Co może zrobić osoba szukająca pracy?

Jeżeli pracodawca podejmie przez koronawirusa decyzję o zwolnieniu pracownika, ten powinien zmobilizować swoje siły, aby zdobyć nowe kompetencje cyfrowe. Absolutną podstawą jest umiejętność korzystania z programów do webinarów i wideo konferencji oraz komunikacji online. Warto także popracować nad swoim profilem na LinkedIn bądź w innych mediach społecznościowych popularnych w danej branży, np. na Facebooku, Twitterze lub Instagramie. Istotne jest także rozbudowanie swojej sieci kontaktów. Coraz więcej rekrutacji odbywa się online, dlatego powinniśmy szczególnie roztropnie dobierać materiały i informacje, które udostępniamy w sieci. Internet stał się również miejscem, w którym można znaleźć klientów. Zbudowanie swojego wizerunku jako eksperta czy solidnego pracownika może znacznie pomóc w zabezpieczeniu swojej przyszłości zawodowej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsze formy wsparcia dla osób szukających pracy i zwolnionych pracowników - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto