NHL: Wojtek Wolski bohaterem "Lawin"

Paweł Kaleski
Bramka zdobyta w dogrywce przez Wojtka Wolskiego dała zwycięstwo Colorado nad New York Rangers. Pochodzący z Zabrza hokeista zaliczył także jedną asystę. Dogrywka w Calgary. "Diabły" lepsze od "Nafciarzy". Kryzys w Pittsburghu?

Dwunastą bramkę w sezonie minionej nocy zdobył Wojtek Wolski. Trafienie to było o tyle cenne, że dało jego ekipie zwycięstwo po dogrywce nad New York Rangers 4:3. Pochodzący z Polski napastnik Avalanche zaliczył także asystę przy jednej z bramek Milana Hejduka (ma już 11). Spędził on na lodzie, aż 25 minut i w tym czasie zdołał oddać pięć uderzeń. W całym meczu więcej strzałów oddali Rangers (37 – 23) i nawet udało im się wygrać pierwszą tercję po trafieniu Brendana Shanahana (wykończył on akcję Scotta Gomez i Chrisa Druri’ego). Jednak niesieni dopingiem swoich fanów gracze „Lawin” nie zrazili się początkowym brakiem skuteczności i cały czas próbowali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Już w drugiej tercji dwa trafienia Milana Hejduka wyprowadziły ich na prowadzenie (Czech ma na koncie 15 goli). Jednak równie szybko stracili dwa kolejne gole i w trzeciej tercji także musieli odrabiać straty. Dzięki trafieniu Marka Svatos udało im się wyrównać stan meczu. W dogrywce już po upływie minuty Wojtek Wolski udanie zakończył akcję Jeffa Finger’a i gospodarze mogli świętować zwycięstwo.

W tabeli Northwest Division Colorado Avalanche jest drugie z 42 punktami. New York Rangers są na drugim miejscu w Dywizji Atlantyckiej z dorobkiem 38 „oczek”.

Spotkanie w Pepsi Center obejrzało ponad 16,5 tysiąca widzów.

Colorado – NY Rangers 4:3, dogrywka
Col: M. Hejduk 2, M. Svatos, W. Wolski
NYR” B. Shanahana, M. Rozsival, M. Staal

Devils lepsze w Edmonton

Edmonton Oilers nie sprostali liderom Atlantic Division i przegrali u siebie 1:3 z New Jersey. Fani „Nafciarzy” przeżyli spory zawód, bowiem gospodarze prowadzili przez zdecydowaną większość meczu 1:0. Stało się to dzięki trafieniu Joni Pitkanena, który wykończył akcję Alesa Hemski’ego i w 16. minucie pokonał Martina Brodeura. Mimo, że to „Diabły” oddały więcej uderzeń w całym meczu (33 – 21)), to jednak gospodarze przez zdecydowaną większość meczu udanie się bronili. Jednak w trzeciej tercji defensywa Oilers pękła i Mathieu Garon skapitulował dwukrotnie. Najpierw pokonał go Patrik Elias, a kilkanaście sekund później Brian Gionta (obaj panowie asystowali sobie wzajemnie przy swoich bramkach). Trzecie trafienie miało miejsce w ostatnich fragmentach, kiedy miejscowi wycofali bramkarza próbując ratować rezultat. Krążek padł łupem Johna Madden’a i ten posłał go do pustej bramki.

Po raz kolejny w tym sezonie pojedynek pięściarski miał Aaron Asham z New Jersey. W ósmej minucie wdał się w bójkę z Zacharym Zortinim (Oilers). Zgodnie z przepisami obaj odesłani zostali do boksu kar na pięć minut.

W tabeli Grupy Atlantyckiej New Jersey Devils prowadzą z 41 pkt., zaś Edmonton Oilers z 35 punktami zamykają tabelę Northwest Division.

Spotkanie w Rexall Place obserwowało blisko 17 tysięcy fanów hokeja.

Edmonton – New Jersey 1:3
Edm: J. Pitkanen
NJD: P. Elias, B. Gionta, J. Madden

Dogrywka w Calgary

Mimo że przed rozpoczęciem trzeciej tercji Calgary Flames prowadziło z Dallas Stars, to ostatecznie zjechało pokonane z lodu. Pierwsza tercja to zwycięstwo gości 1:0. Trafieniem popisał się Mike Ribeiro (17 gol w sezonie). Druga część spotkania padła łupem gospodarzy. Mikka Kiprusoff nie dał się pokonać ani razu, zaś gole Alexa Tanguay’a i Matthew Lommbardi’ego wyprowadziły „Płomienie” na prowadzenie. Jednak mimo przewagi w ostatniej odsłonie spotkania (strzały 11 – 5) Calgary nie strzeliło żadnej bramki Marti’emu Turco, zaś sami popełnili błąd w obronie, dzięki czemu goście zdołali wyrównać. W 45. minucie Niklas Hagman umieścił krążek w bramce miejscowej drużyny. W dogrywce Stars potrzebowali 57 sekund, aby rozstrzygnąć losy spotkania. Siergiej Zubow obsłużył podaniem Mike’a Ribeiro (18 trafienie w sezonie) i po chwili napastnik Dallas utonął w objęciach partnerów.

Dallas Stars zajmują pierwsze miejsce w Grupie Pacyfiku z 44 „oczkami”, zaś Calgary Flames są na czwartym miejscu w Northwest Division z 40 punktami.

Na meczu w Pengrowth Saddledome było ponad 19 tysięcy kibiców.

Calgary – Dallas 2:3, dogrywka
Cal: A. Tanguay, M. Lombardi
Dal: M. Ribeiro, N. Hagman

Islanders wygrywają w Pittsburghu

Cenne zwycięstwo na wyjeździe minionej nocy odnieśli „Wyspiarze” z Nowego Jorku. Pokonali oni 4:2 ekipę Pittsburgh Penguins. Tym samym „Pingwiny” potwierdziły, że ich słabsza postawa w drugiej części meczu z Bostonem (czwartek) nie była przypadkiem. Przez większość meczu spotkanie było bardzo wyrównane. Pierwsze dwie tercje zakończyły się remisami 1:1. już w 44. sekundzie goście na prowadzenie wyszli dzięki Mirosławowi Satan po podaniu Jozefa Vasicka. Tuż przed końcem tej części gry wyrównał dobrze spisujący się w ostatnich dniach Erik Christensen.

Początek drugiego starcia to zagranie Sidney’a Crosbi’ego i gol Jordana Staala w przewadze. Jednak dobrze radzący sobie w tym meczu Islanders szybko wyrównali. Dany Sabourin pokonał Andy Hilbert. Ostatnia część spotkania to bardzo dobra gra w obronie przyjezdnych i ich bramkarza. Stojący w ich bramce Rick Di Pietro nie dał się pokonać ani razu. Niezgorzej jak w defensywie szło „Wyspiarzom” w ataku. Gole Trenta Huntera i Blake Comeau zapewniły im cenne dwa punkty za zwycięstwo w tym pojedynku.

W tabeli Atlantic Division New York Islanders nadal są na ostatnim miejscu z 34 punktami. „Pingwiny” z Pittsburgha mają o dwa punkty więcej i są na trzecim miejscu.

W Mellon Arena zgromadziło się 17 tysięcy widzów.

Pittsburgh – NY Islanders 2:4
Pit: E. Christensen, J. Staal
NYI: M. Satan, A. Hilbert, B. Comeau, T. Hunter