MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa społeczny monitoring funduszy korkowych

Redakcja
Od lipca w szesnastu miastach Polski kontrolerzy obywatelscy monitorują gminne fundusze korkowe.

Dociekają na co i w jaki sposób wydawane są gminne pieniądze – niekiedy grube miliony złotych - pozyskiwane w związku z koncesjonowaniem sprzedaży napojów alkoholowych. Na pierwszy ogień poszły następujące miejscowości: Katowice, Malbork, Morąg, Oława, Opole, Orzysz, Pszczyna, Rabka-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Stronie Śląskie, Strzegom, Szczecin, Świecie i Wrocław.

Pomysłodawcą organizatorem i autorem narzędzia do monitoringu jest Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich – organizacja, która bada przejrzystość działań administracji i efektywność wydatkowania przez nią środków. Działania realizowane są w ramach projektu „Mocna Straż” Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, finansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w działaniu, komponent Nadzór.

Efektem monitoringu będzie opublikowany raport, zawierający wszechstronną analizę efektywności i przejrzystości pozyskiwania oraz wydatkowania funduszy korkowych. oraz gminnych polityk zapobiegania i rozwiązywania problemu uzależnień od alkoholu i narkotyków.

- W piątek, 4 listopada osoby zaangażowane w społeczne śledztwo spotkają się z Warszawie, aby przez 3 dni wymieniać doświadczenia i uzgadniać działania kończące "korkowe" przedsięwzięcie - informuje Agnieszka Podgórska.

Z wpisów zamieszczanych na wewnętrznym forum dyskusyjnym, wygląda, że sytuacja nie jest różowa. Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych toną w oparach... nie, nie alkoholu, tylko słodkiego nieróbstwa. Są wygodnymi synekurami, mniej lub obficiej opłacanymi, którymi miejscowe władze obdarowują znajomych i znajomych znajomych. Nie ma jasnych i przejrzystych procedur wyłaniania ich składów, podobnie jest z zasadami wynagradzania. Radni najczęściej nie mają zielonego pojęcia jakie, podsunięte im uchwały podpisują.
Bywa, że pieniądze wydawane są uznaniowo, bez jakiejkolwiek kontroli, bez żądania sprawozdań.

Oto jeden z przykładowych postów na forum: „W przypadku dotacji dla parafii beneficjent nie przedłożył żadnego sprawozdania z wydatkowania tych pieniędzy, mimo określenia takiego warunku w umowie o dofinansowanie. W sprawozdaniach z wykorzystanych dotacji przez kluby sportowe. aż roi się od sprzeczności w zadaniach i celach oraz rezultatach określonych w ofertach realizacji zadania publicznego. W większości ofert nie znalazło się choćby jedno słowo wskazujące na cele związane w przeciwdziałaniu i zwalczaniu uzależnień alkoholowych czy narkotycznych. Także sama komisja nie była zainteresowana sposobem wykorzystania dotacji czy zezwoleń na sprzedaż”.

Osobnym problemem było docieranie przez monitorujących do informacji publicznej. W wielu miejscowościach stanowiło to problem, w innych dane o które prosili monitorujący, udzielano bez zwłoki i pełnym zakresie. Wynikało to z różnego podejścia władz lokalnych do monitoringu, od postawy niechętnej, wręcz wrogiej, do szukania porozumienie i prób nawiązania relacji korzystnych dla zbadania problemu.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto