(© Alpha, GNU C.C 2.0)

Czasy afrodyzjaków, takich jak kły nosorożca czy zwierzęce genitalia, odeszły w zapomnienie. Naukowcy odnaleźli pobudzające właściwości także w popularnych przyprawach i ziołach. Czy te afrodyzjaki rzeczywiście przynoszą efekty?

Afrodyzjaki określane są jako substancje, które powodują wzrost libido. Według niektórych naukowców powinny także potęgować doznania seksualne. W celu wyłonienia puli naturalnych afrodyzjaków, naukowcy z Kanadyjskiego Uniwersytetu of Guelph w Ontario przeprowadzili kilkadziesiąt testów skuteczności różnorakich substancji. Pod lupą badaczy znalazły się zarówno produkty kontrowersyjne, takie jak mucha hiszpanska oraz popularniejsze, jak na przykład szafran czy żeń-szeń.

To właśnie te dwie ostatnie rośliny wykazały najwyższą skuteczność w podnoszeniu libido. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że szafran wpływa zbawiennie na erekcję samców. Roślina wywiera podobny wpływ także na mężczyzn. Efekt jednak jest nieporównywalnie słabszy niż po zastosowaniu Viagry. Zachęca za to brak efektów ubocznych. Żeń-szeń pozwala zaś uleczyć problem impotencji.

Testy dowiodły, że czosnek, imbir, goździki oraz gałka muszkatołowa także mają wiele właściwości afrodyzjaków. Korzeń maca to również zioło zaliczane do afrodyzjaków. Ta odżywcza roślina wspomaga wydolność seksualną poprzez podniesienie ciśnienia krwi.

Afrodyzjaki - z marchewką do sypialni

Pomimo słabnącej popularności afrodyzjaków, pojawiają się liczne głosy za stosowaniem naturalnych środków. Wiele z nich jest zupełnie nieszkodliwych. W przeciwieństwie do chemicznych "wspomagaczy" rzadko przynoszą efekty uboczne. Dodatkowo część z naturalnych substancji dostarcza organizmowi cennych pierwiastków. Ostrygi na przykład bogate są w cynk potrzebny do produkcji nasienia u mężczyzn, a także witaminy powodujące wzrost testosteronu we krwi.

Niestety, nie wszystkie naturalne substancje wspomagające mają zbawienny wpływ na ludzki organizm. Niektóre bywają niebezpieczne. Wspomniany wcześniej hiszpański żuk wydziela trującą ciecz, która może powodować nieprzyjemne dolegliwości układu moczowego. Często rośliny uznawane za afrodyzjaki są także zaliczane do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Naukowcy zalecają jednak, by przed sięgnięciem po jakiekolwiek afrodyzjaki poprawić swój stan zdrowia. Pomogą na pewno aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Na efekty trzeba będzie czekać dłużej, ale za to poprawie ulegnie praca naszego serca oraz mózgu.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku
Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!