MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Którzy pracownicy nie muszą nosić maseczki? Wyjaśniamy

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Mika Baumeister/ Unsplash.com
Obowiązujące w Polsce przepisy nakazują zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych, zakładach pracy, biurach, budynkach socjalnych, a także w sklepach i placówkach handlowych. Są jednak pewne wyjątki. Zobacz, kiedy można pracować z odsłoniętą twarzą.

Nikt chyba nie lubi nosić maseczki. Zasłanianie twarzy może być szczególnie kłopotliwe w przypadku pracowników, którzy nie mogą pełnić swoich obowiązków zdalnie. W paragrafie 18 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mówi jednak o obowiązku zakrywania ust i nosa napisano:

Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa.

Warto jednak wiedzieć, że od 2 grudnia 2020 r. pracodawca może wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa w pracy nawet przez osoby, które siedzą dalej niż inni pracownicy i zachowują dystans społeczny (min. 1,5 m). Od 28 listopada do 2 grudnia bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa obowiązywał we wszystkich pomieszczeniach w zakładach pracy, w których przebywały co najmniej dwie osoby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca zasłanianie ust i nosa w miejscach słabo wentylowanych, np. w szkole czy biurze przez wszystkie osoby mieszkające w regionach z wysokim współczynnikiem zakażenia SARS-CoV-2.

Czy kierowcy autobusów muszą zasłaniać twarz i usta?
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami usta i nos należy zakrywać w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodach, jeżeli pojazdem poruszają się osoby, które nie mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. Z treści rozporządzenia wynika, że obowiązek zakrywania ust i nosa obejmuje również kierowców autobusów i motorniczych. Można jednak znaleźć pewien wyjątek: twarzy nie muszą zasłaniać ci kierowcy, którzy są oddzieleni od reszty pasażerów w sposób uniemożliwiający styczność z przewożonymi osobami (w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Kierowcy i motorniczy, którzy prowadzą pojazd za zamkniętymi drzwiami (znajdują się w tzw. bezpiecznej strefie, np. w kabinie kierowcy), mogą mieć odsłoniętą twarz w trakcie pracy. Pozostali mają obowiązek odsłonięcia ust i nosa w przypadku kontroli przeprowadzanej przez służby mundurowe, np. przez policję, tak aby funkcjonariusz był w stanie potwierdzić tożsamość pracownika.

Czy sprzedawcy zawsze muszą zasłaniać twarz?
Z rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia wynika, że usta i nos należy zakrywać w:

  • zakładach pracy
  • budynkach użyteczności publicznej, w tym w budynkach biurowych i socjalnych
  • w obiektach handlowych
  • w obiektach usługowych
  • w placówkach handlowych
  • w placówkach usługowych
  • na targowiskach (w tym na straganach)

Autorzy rozporządzenia za budynki użyteczności publicznej uznali nie tylko biura i budynki socjalne, ale także budynki: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Osoby pracujące w wyżej wymienionych budynkach, czyli „osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe”, muszą zakrywać twarz tylko wówczas, gdy zajmują się obsługą interesantów, petentów czy klientów. Co więcej, jeżeli pracownik sklepu czy punktu usługowego jest odgrodzony od klientów dodatkową przesłoną ochronną, może zasłonić twarz przyłbicą.

Czy ksiądz musi zasłonić twarz i usta podczas mszy?
Z obowiązku zasłaniania twarzy zwolnieni są duchowni sprawujący kult religijny (np. odprawiający homilię), a w przypadku braku duchownego - inne osoby odprawiające obrządek religijny. Co prawda ksiądz nie jest pracownikiem, ale warto znać ten przepis w kontekście jego posługi.

TUTAJ dowiesz się: co z urlopem 2020 - czy pracodawca może odmówić udzielenia, co z wykorzystaniem urlopu zaległego. Także inne najnowsze zmiany w prawie pracy. KLIKNIJ!

Czy żołnierze muszą zakrywać twarz?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie obejmuje żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych. Twarzy nie muszą także zakrywać funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, którzy wykonują zadania służbowe i stosują środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

To ważne, przeczytaj!:

Czy pracownicy ośrodków opiekuńczych i leczniczych muszą nosić maseczki?
Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione zostały osoby przebywające stale lub czasowo na terenie budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej.

Rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje również szereg innych wyjątków. Przykładowo, ust i nosa nie muszą zakrywać osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim), niepełnosprawność fizyczna utrudniająca samodzielne zakrywanie i odkrywanie twarzy (pod warunkiem, że dana osoba dysponuje odpowiednim orzeczeniem lub zaświadczeniem), a także osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Możemy zdjąć maseczkę, bądź inną osłonę twarzy, mimo braku orzeczenia lub zaświadczenia, jeżeli mamy problemy z oddychaniem. Ust i nosa nie trzeba również zakrywać w lesie. Naturalnie z tego obowiązku zwolnione są także osoby pracujące we własnym domu.

Czy rolnicy muszą zasłaniać twarz?
Rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie nie muszą zakrywać ust i nosa. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Kiedy trzeba odsłonić twarz?
Osoba zakrywająca twarz może zostać poproszona o jej odsłonięcie przez policjanta, strażnika granicznego, kasjera w banku, a nawet przez sprzedawcę w sklepie w celu identyfikacji naszej tożsamości. Mamy wówczas obowiązek zastosować się do prośby.

Czym można zasłonić twarz?
Usta i nos można zakryć maską, maseczką, odzieżą lub jej fragmentem. Można użyć szalika, buffa, chusty lub apaszki. Wiele osób szyje maseczki samodzielnie. Zalecane materiały na osłonę twarzy zrobioną w warunkach domowych to: bawełna, bawełna z domieszką elastanu, len, bawełna z lnem, poliester, wiskoza z domieszką poliestru, poliamid z poliestrem lub fizelina.

Pracujesz na umowie śmieciowej: zlecenie lub dzieło albo jako samozatrudniony - umowie o świadczenie usług? Oto praktyczny poradnik: czy należy ci się świadczenie postojowe, jak j uzyskać - teraz po raz drugi w maju albo po raz pierwszy. Wyjaśnienia z przykładami poznasz po prostu klikając w ten tekst!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Którzy pracownicy nie muszą nosić maseczki? Wyjaśniamy - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto