Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy kwitną akacje… Przepisy na wakacyjne dania

Redakcja
Barbara Podgórska
to… rym każdy sobie dopowie. Wprawdzie do wakacji trzeba jeszcze trochę poczekać, ale wcale nie trzeba czekać na przepyszne racuchy z wonnymi kwiatami akacjowymi.

Wiem, wiem, popełniam nadużycie. To wcale nie akacja, tylko robinia akacjowa, inaczej - robinia biała, grochodrzew biały, grochodrzew akacjowy, robinia fałszywa, Robinia pseudoacacia L. z rodziny Papilionaceae – motylkowe.

Jest drzewem osiągającym pułap 15 - 25 m. Kora brunatna, spękana. Pędy cierniste, czerwonobrunatne. Liście nieparzystopierzastozłożone Listki jajowate lub owalne. Przylistki cierniste. Kwiaty białe lub żółtawe, wonne, w zawisłych gronach. Owoc - lancetowaty strąk zawierający podługowate, brunatne, matowe nasiona.

Akacja, pozostańmy przy tej powszechnie stosowanej nazwie, pochodzi z Ameryki Północnej. W 1601 r. sprowadzono ją do Francji. W Polsce popularna w nasadzeniach wzdłuż dróg, w parkach, w zieleni miejskiej. Obsadzano akacjami cmentarze wiejskie, by cierniami uniemożliwiały wędrówki dusz po świecie.

Kwiaty akacji są w medycynie ludowej traktowane jako środek moczopędny i poprawiający trawienie pokarmów. Po ususzeniu zupełnie tracą swój wspaniały aromat. Są jadalne w stanie surowym, dodawane do chłodników i zimnych zup owocowych wespół z kwiatami bzu czarnego, lilaków, czarnej porzeczki czy wiśni. Ucierane z cukrem, wcześniej pozbawione kielichów kwiatowych stanowią znakomity dodatek do deserów i ciast. Do ciast i placków można też garściami dosypywać surowe kwiaty.

Konfiturę z akacji polecamy do herbaty, sałatek owocowych albo jako niespotykany dodatek do pieczonej wieprzowiny. Aby ją zrobić należy posłuchać Marii Disslowej, autorki ksiązki Jak gotować, z pierwszej polowy XX wieku. Wziąć ½ kg kwiatu akacji, 1½kg cukru. „Świeżo zebrany kwiat akcji oczyścić z zielonych korzonków, zważyć, po czym włożyć z miałkim cukrem do kamiennej miski, ucierać wałkiem na masę, złożyć do słoja, obwiązać papierem. Używać do ciast, zwłaszcza z dodatkiem innej konfitury lub masy”.

A oto przepis z 1912 roku na chłodnik z kwiatu akacjowego.
1½ litra mleka, 10 gałązek kwiatu akacji, 2 jaja, ½ łyżki mąki kartoflanej, ½ cytryny, cukru do smaku
W szklance mleka zimnego rozmieszać mąkę kartoflaną; resztę mleka zagotować i do wrzącego wlać mleko z mąką, gdy znów zakipi, wrzucić kwiat akacjowy i odstawić z ognia. Żółtka rozbić w ½ szklanki mleka i zmieszać z zupą. Pozostałe białka ubite na pianę kłaść łyżka do polewki i nakryć pokrywą na 10 minut. Zupę wlać do wazy, pozostawiając kwiat na dnie naczynia. Już w wazie można dodać odrobinę soku z cytryny i cukru do smaku. Przed podaniem ochłodzić. Uwaga: Taki sam chłodnik można robić z kwiatów wiśni, czarnej porzeczki, czeremchy, kwiatu bzu czarnego. Można również podawać tę polewkę na gorąco bez oziębienia (w dniach chłodniejszych

Kolejny przepis podajemy na kompot rabarbarowy z kwiatem akacjowym.
1 kg ogonków liściowych rabarbaru, kilka kwiatostanów akacji, cukier do smaku według upodobania
Ogonki rabarbaru obrać ze skorki, pokroić na kawałki, ugotować w wodzie. Pod koniec gotowania dorzucić kwiaty akacji, ostudzić pod przykryciem, aby nie uronić woni. Przed podaniem kwiaty akacji usunąć. Zamiast kwiatów akacji można użyć kwiatów wiśni, porzeczki czarnej.

Najpyszniejsze są jednak racuchy akacjowe, czyli kwiatostany akacji zapiekane w cieście naleśnikowym. W pełni rozkwitnięte kwiatostany akacji, najlepiej odmian białych (bo są i żółte i niebieskawe), zebrane z nasadzeń czystych ekologicznie, opłukać delikatnie i krótko w zimnej wodzie, osaczyć na sicie, bardzo dokładnie. Sporządzić ciasto: 1 szklankę mleka, 1 szklankę mąki pszennej, 1 opakowanie cukru waniliowego i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia zmiksować, do uzyskania gładkiej masy naleśnikowej o jednolitej konsystencji, przypominającej gęstą śmietanę.

W rondlu lub na głębokiej patelni rozgrzać tłuszcz. Chwytane za ogonki kwiatostany maczać starannie w cieście, smażyć na złoty kolor. Akacjowe racuchy osączyć na papierowym ręczniku. Podawać oprószone cukrem pudrem, cynamonem albo polane miodem pszczelim, jakżeby inaczej… akacjowym.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto