Jak na co dzień wspierać swój kręgosłup?

Materiał informacyjny rehabilitacja-mw.pl
Kręgosłup to swoiste rusztowanie naszego ciała. Dba o prawidłową postawę i stabilizację, chroni rdzeń kręgowy, amortyzuje wstrząsy i odpowiada za równowagę. Niestety, utrzymanie go w dobrej kondycji i zdrowiu to spore wyzwanie – kręgosłupowi nie sprzyja siedzący tryb życia, przeciążenia i niewłaściwe, codzienne nawyki. Leczenie problemów z kręgosłupem jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie profilaktyka.

Zadbaj o prawidłową postawę

Wady postawy i niewłaściwe codzienne nawyki powodują spore dolegliwości kręgosłupa. Gdy pojawia się ból, najczęściej świadczy o tym, że zmiany chorobowe są już mocno zaawansowane. Prawidłowa postawa ciała jest szczególnie ważna podczas codziennych obowiązków zawodowych. Wiele osób wykonuje wielogodzinną pracę siedzącą, która jest wyjątkowo szkodliwa dla naszego kręgosłupa. Podczas siedzenia kręgosłup jest obciążony dużo bardziej niż w trakcie stania czy leżenia. Dobrym rozwiązaniem może być siedzenie na piłce lub innych akcesoriach stworzonych dla zdrowych pleców. Warto też w trakcie siedzącej pracy robić sobie przerwy na krótki spacer czy kilka ćwiczeń rozciągających, które odciążą kręgosłup.

Prawidłowa postawa jest również ważna podczas dźwigania ciężkich rzeczy, a nawet noszenia zakupów. Przy podnoszeniu czegoś z podłogi, warto kucnąć, a nie schylać się na prostych nogach – powoduje to znaczne przeciążenie kręgosłupa. A gdy nosimy zakupy na ramieniu, zadbajmy o równomierne rozłożenie toreb na obu ramionach, dzięki czemu unikniemy w przyszłości wad postawy.

Kręgosłup lubi ruch

Kręgosłup nie lubi stagnacji, braku ruchu, siedzenia i leżenia. Pamiętajmy o tym, szczególnie, gdy w pracy przez kilka lub kilkanaście godzin jedynie siedzimy. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, najlepiej taką, która sprzyja kręgosłupowi i nie powoduje dodatkowych obciążeń. Bardzo dobrym sportem na zdrowy kręgosłup jest pływanie – działa korzystnie na cały organizm, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, niweluje dolegliwości bólowe, a także poprawia krążenie i odporność organizmu. Inną aktywnością, która ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasz kręgosłup, mogą być zajęcia z jogi. Ćwiczenie jogi pozwala na uelastycznienie całego ciała, w tym kręgosłupa, wzmocnienie mięśni, a także zadbanie o prawidłową postawę ciała.

Jeśli ze strony kręgosłupa zaczynamy już odczuwać dyskomfort i ból, dobrym pomysłem będą ćwiczenia na plecy. Tego rodzaju zajęcia można znaleźć w wielu klubach fitness czy klinikach fizjoterapeutycznych. Można również ćwiczyć samodzielnie w domu – najważniejsza jest systematyczność, która w krótkim czasie pozwala uzyskać dobre efekty.

Redukcja wagi

Dolegliwości ze strony kręgosłupa często dotyczą osób, które ważą zbyt dużo. Nadwaga lub otyłość sprawiają, że kręgosłup jest znacznie obciążony, a co za tym idzie – pojawiają się deformacje, wady postawy, a także dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji najlepsze, co można zrobić dla swojego kręgosłupa, a także ogólnie dla zdrowia, to redukcja wagi. Każdy zgubiony kilogram to mniej dźwigania dla całego układu kostnego. Osoby, które mają znaczną otyłość, powinny odchudzać się pod okiem lekarza, a także dobierać takie ćwiczenia, które będą odpowiednie do ich wagi.

Masaż terapeutyczny

Aby wesprzeć kondycję kręgosłupa, zarówno zdrowego, jak i tego, który daje już dolegliwości bólowe, warto skorzystać z masażu terapeutycznego. Działa on relaksująco na cały organizm, rozluźnia napięte mięśnie pleców, działa przeciwbólowo, wspomaga krążenie i odpręża. Masaż jest szczególnie polecany osobom, które borykają się z powodującymi ból zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa. Warto pamiętać, że aby masaż przynosił korzyści i rezultaty dla zdrowia pleców, powinien być wykonywany przez profesjonalistę. Osoba wykonująca masaż powinna być wykwalifikowanym fizjoterapeutą, ewentualnie technikiem masażystą.

Nie bagatelizuj bólu

Ból kręgosłupa dosyć często jest bagatelizowany – zrzucamy go zwykle na karb przemęczenia, przeciążenia i liczymy na to, że prędzej czy później przejdzie. Najczęściej jednak nie przechodzi, a rozwija się coraz bardziej, towarzysząc chorobom i stanom zapalnym kręgosłupa. Owszem, czasem ból pleców pojawia się po wysiłku czy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, jeśli jednak utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować się ze specjalistą. Długotrwały ból zawsze ma swoje podłoże, które należy zdiagnozować i włączyć prawidłowe leczenie. Jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa, skonsultuj się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Ustali on źródło bólu i zaproponuje takie metody rehabilitacji i fizjoterapii, które w krótkim czasie przyniosą dobre efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto