Porady. Rolnicy pytali o dopłaty bezpośrednie, odpowiedzieli im pracownicy ARiMR

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności związanych do zwierząt) i płatności niezwiązanej do tytoniu można składać do  31 maja 2021 r. Zmiany do wniosku można złożyć także po terminie składania zmian do wniosku do 11 czerwca 2021 r. , ale każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1%
Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności związanych do zwierząt) i płatności niezwiązanej do tytoniu można składać do 31 maja 2021 r. Zmiany do wniosku można złożyć także po terminie składania zmian do wniosku do 11 czerwca 2021 r. , ale każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% Lucyna Talaśka-Klich
Na pytania naszych Czytelników dotyczące m.in. dopłat do roślin strączkowych, nanoszenia zmian we wniosku czy przywrócenia produkcji na gruntach ugorowanych, odpowiedzieli pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

1) MARCIN: - Jeżeli wypełnię wniosek o płatności (przez internet) w wyznaczonym przez ARiMR czasie, a potem będę musiał nanieść jakieś zmiany dotyczące np. zazielenienia, to w jakim terminie i po spełnieniu jakich warunków nie stracę na wysokości dopłat?

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności związanych do zwierząt) i płatności niezwiązanej do tytoniu można składać do dnia 31 maja 2021 r. Zmiany do wniosku można złożyć także po terminie składania zmian do wniosku do dnia 11 czerwca 2021 r. Każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1%. Zmiana do wniosku o przyznanie płatności może polegać na dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek rolnych (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie danej płatności. Zmiana do złożonego wniosku o przyznanie płatności może polegać także na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy

Jednocześnie należy pamiętać, że do celów płatności za zazielenienie można dokonać, w należycie uzasadnionych okolicznościach, zmiany odnośnie wykorzystania działek rolnych, o ile nie stawia to rolnika w korzystniejszej sytuacji w porównaniu do sytuacji wynikającej z wypełnienia obowiązków w zakresie zazielenienia na podstawie wniosku pierwotnego. Zmiany takie mogą być wprowadzane w trakcie trwania okresu wegetacyjnego w odniesieniu do zadeklarowanych działek rolnych w zakresie rodzaju uprawy bądź jej położenia. Do zmiany do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie rolnik powinien dołączyć oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznaniu płatności za zazielenienie. Jeżeli wnioskodawca nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego. Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków: wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2021 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4,5% obszarów EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 4,5%); tylko w ramach działek będących w posiadaniu wnioskodawcy, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2021; zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

2) ANDRZEJ: - Kiedy można przywrócić produkcję rolniczą na gruntach ugorowanych? Chodzi mi o wymóg dotyczący obszarów proekologicznych. I jeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy na gruncie ugorowanym mogę wypasać krowy?

Grunty ugorowane zaliczane są do obszarów proekologicznych. Na gruntach tych w okresie od 1 stycznia do 31 lipca w danym roku nie może być prowadzona produkcja rolna. Nieprowadzenie produkcji rolnej oznacza brak działalności rolniczej (tj.: brak produkcji, hodowli lub uprawy produktów rolnych, w tym zbiorów, dojenia, hodowli zwierząt oraz utrzymywania zwierząt do celów gospodarskich), bez uszczerbku dla wymogów określonych w ramach normy dobrej kultury rolnej dotyczącej obowiązku ustanowienia okrywy glebowej na obszarach erozyjnych. Dozwolone są działania zmierzające do stworzenia zielonej pokrywy glebowej do celów różnorodności biologicznej, w tym siew mieszanki nasion dzikich kwiatów. Po upływie wskazanego terminu można przywrócić grunty do produkcji.

Na ugorach w ramach EFA obowiązuje:

  • zakaz stosowania środków ochrony roślin w okresie utrzymywania ugoru;
  • zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia.

W przypadku ugorów z roślinami miododajnymi (bogatymi w pyłek i nektar) produkcja rolna nie może być prowadzona od 1 stycznia do 30 września w danym roku.

3) ŁUKASZ: - Zamierzam przejąć od wujka gospodarstwo, które znajduje się w systemie dla małych gospodarstw. Wujek jest zadowolony z tego systemu, bo może korzystać z ułatwień, ale ja chciałbym rozwijać gospodarstwo, a co za tym idzie – dostawać więcej dopłat. Czy będę mógł wystąpić z tego systemu? Jeśli tak, to jakie mogą być tego konsekwencje?

Rolnik może wystąpić z systemu dla małych gospodarstw składając Wniosek o przyznanie płatności na rok 2021, w którym w aplikacji eWniosekPlus w zakładce WNIOSEK zaznaczy checkbox „Oświadczam, że występuję z systemu dla małych gospodarstw". Z systemu dla małych gospodarstw można wystąpić także po terminie składania wniosków, ale jedynie do dnia 30 września. Należy jednak pamiętać, że rolnik, który zdecyduje się na wycofanie, w kolejnych latach nie będzie mógł już uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw.

W przypadku wystąpienia z systemu dla małych gospodarstw, rolnik nie będzie mógł skorzystać z następujących udogodnień: zwolnienia z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia bez utraty prawa do uzyskania płatności za zazielenienie, zwolnienia z kontroli w ramach zasady wzajemnej zgodności, zwolnienia z ewentualnych kar administracyjnych z tytułu tzw. niezgłoszenia wszystkich działek rolnych w gospodarstwie.

To też może Cię zainteresować

4) BOGDAN: - Mam pytanie dotyczące roślin strączkowych. Czy rolnik otrzyma dopłaty do ziarna tych roślin w zależności od powierzchni upraw?

Płatność do powierzchni roślin strączkowych na ziarno przysługuje do powierzchni uprawy: łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego, soi zwyczajnej, bobiku oraz grochu siewnego, w tym peluszki (z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego), jeżeli dokonano zbioru ziarna. Płatność ta przysługuje również w przypadku uprawy tych roślin w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż wymienione. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha. Od roku 2021 będzie stosowana jedna stawka płatności (w ramach poprzednich kampanii do pierwszych 75 ha rolnik otrzymywał płatność w podwójnej stawce).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porady. Rolnicy pytali o dopłaty bezpośrednie, odpowiedzieli im pracownicy ARiMR - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie